Sign In

Blog

Latest News

Ako ovplyvňuje jedlo kvalitu nášho života?

Jedlo je od narodenia súčasťou našich životov a vyvoláva v nás množstvo emócií. Známe porekadlo znie: ,,Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.“ Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako jedlo ovplyvňuje kvalitu vášho život? Poďme to spoločne zistiť.

 

Prečo je pre nás jedlo také dôležité?

Jedlo a jeho konzumácia nám poskytuje množstvo výživných látok, akými sú bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Pri konzumácii jedla sa uvoľňuje energia a živiny uložené v potravinách, ktoré naše telo dokáže vstrebať. To, čo sa rozhodnete zjesť určuje aké výživné látky a energiu, dodáte telu.

Človek sa cíti celkom odlišne ak konzumuje čerstvé a organické potraviny v porovnaní so spracovanými potravinami, ktoré obsahujú chemikálie, umelé farbivá, rôzne príchute, konzervačné látky, pesticídy, hormóny a antibiotiká. Pri konzumácii takýchto potravín musí naša pečeň a obličky oveľa viac pracovať, aby dokázali všetky tieto chemické látky spracovať.  

 

Vplyv jedla na našu psychickú pohodu

Jedlo, ktoré konzumujeme ovplyvňuje nielen naše fyzické zdravie, ale tiež duševné. Podľa prieskumu z roku 2017 publikovaného v EBioMedicine môže zdravá strava znížiť riziko depresie. To, aké jedlo konzumujete ovplyvňuje vašu pamäť a schopnosť sústrediť sa, jasne myslieť  a relaxovať.

Ak sa cítite často bez nálady a ste podráždený, mali by ste si urobiť menšiu analýzu toho ako sa stravujete. Nebojte sa skúšať jedlá, ktoré ste doteraz nejedli. V mnohých reštauráciách pripravujú všelijaké špeciality, bohaté na dôležité živiny, ktorým možno prídete na chuť.

 „Objavenie nového jedla prinesie ľudstvu viac potešenia ako objavenie novej hviezdy.“

Brilat-Savarin

Poď aj ty s nami objavovať nové jedlá! Foodcity.sk ponúka široký výber reštaurácií, ktoré sa postarajú o gastronomický zážitok.

 

Autor: Vanesa Holečková 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *